Regulamin przebywania w budynku szkolnym
Artykuł zmodyfikowano dn. 28.9.2022 r. | autor: Anna Nowak
XII. REGULAMIN PRZEBYWANIA W BUDYNKU SZKOLNYM
OGÓLNE ZASADY OBOWIĄZUJĄCE W SZKOLE
Znajomość zasad bhp jest warunkiem odpowiedzialnej pracy każdego pracownika i ucznia szkoły , a zarazem podstawowym warunkiem wspólnego bezpieczeństwa
OGÓLNE ZASADY OBOWIĄZUJĄCE W SZKOLE
- Czas zajęć lekcyjnych trwa od początku pierwszej lekcji do końca ostatniej, zgodnie z planem zajęć uczniów.
- Dzwonek rozpoczyna i kończy zajęcia lekcyjne.
- Uczniom pozostającym w szkole, w czasie trwania ich zajęć lekcyjnych, nie wolno samowolnie oddalać się poza jej teren.
- Szkoła nie ponosi odpowiedzialności za zdarzenia i wypadki z udziałem ucznia, w czasie samowolnego opuszczenia terenu szkoły lub samowolnego przebywania w szkole.
Znajomość zasad bhp jest warunkiem odpowiedzialnej pracy każdego pracownika i ucznia szkoły , a zarazem podstawowym warunkiem wspólnego bezpieczeństwa
- Obowiązki nauczyciela w klasie:
1) Nauczyciel ma obowiązek wejść do klasy pierwszy, by sprawdzić czy warunki do prowadzenia lekcji nie zagrażają bezpieczeństwu zarówno uczniów jak i jego samego. Szczególną uwagę powinien zwrócić na stan szyb w oknach oraz instalacji elektrycznej, a także czy nie ma mebli tak zniszczonych by stanowiły zagrożenie bezpieczeństwa.
2) Jeśli sala lekcyjna nie spełnia wymogów bezpieczeństwa, nauczyciel ma obowiązek zgłosić to dyrektorowi, celem usunięcia usterek, do czasu niezbędnych napraw nauczyciel ma prawo odmówić prowadzenia zajęć.
3) Nauczyciel zobowiązany jest do przestrzegania ustalonych godzin rozpoczynania i kończenia zajęć edukacyjnych.
4) Przed rozpoczęciem lekcji winien zadbać o wywietrzenie sali.
5) Nauczyciel na każdej lekcji sprawdza listę obecności, zaznacza nieobecności i na bieżąco notuje spóźnienia.
6) Nauczyciel decyduje o przebiegu zajęć. Ustala zasady korzystania z sali lekcyjnej. Przed rozpoczęciem lekcji informuje o celach lekcji i zachowaniu bezpieczeństwa zwłaszcza, jeśli lekcja wiąże się z jakimś ryzykiem.
7) Podczas zajęć nauczyciel NIE MOŻE zostawiać uczniów bez opieki. Jeśli jest zmuszony wyjść, powinien to zgłosić nauczycielowi z sali obok, lecz nie zwalnia go to z odpowiedzialności za uczniów.
8) Uczniów chcących korzystać z toalety nauczyciel zwalnia pojedynczo.
9) W razie stwierdzenia niedyspozycji ucznia, należy go zwolnić do pielęgniarki, a w razie jej nieobecności do sekretariatu w towarzystwie drugiej osoby, jeśli zaistnieje taka potrzeba należy mu udzielić pierwszej pomocy. O zaistniałej sytuacji należy powiadomić rodziców ucznia. Jeśli to był nagły wypadek również dyrektora szkoły.
10) Nauczyciel powinien także kontrolować prawidłową postawę ciał uczniów w czasie lekcji.
11) Powinien po skończonej lekcji sam otworzyć drzwi, by nie dopuścić do gwałtownego ich otwarcia przez wybiegających uczniów.
12) Nauczyciele zobowiązani są do przestrzegania ustalonych godzin rozpoczynania i kończenia zajęć edukacyjnych oraz do respektowania prawa uczniów do pełnych przerw międzylekcyjnych.
13) Po skończonej lekcji , która jest ostatnia dla danej klasy , nauczyciel odprowadza uczniów do szatni.
14) Uczeń jest informowany o planowanych zmianach w planie lekcji przez dziennik elektronicznym
- Obowiązki uczniów
1) Za porządek w sali odpowiadają wszyscy uczniowie klasy
2) Każda klasopracownia ma swój regulamin, z którym jej opiekun zapoznaje swoich uczniów na początku danego roku szkolnego.
3) Uczniowie uczęszczający do świetlicy pozostają pod opieką wychowawców świetlicy.
4) Uczniowie korzystający z dodatkowych zajęć są zabierani i odprowadzani przez nauczyciela prowadzącego te zajęcia.
5) Uczniowie przychodzą do szkoły najwyżej 10 minut przed rozpoczęciem zajęć lekcyjnych. Po zakończeniu lekcji i przebraniu się w szatni opuszczają szkołę do momentu rozpoczęcia się następnej lekcji , a w przypadku ostatniej lekcji szkolnej do 5 minut.
6) Od 7.50 do 8.00 dzieci nie uczęszczające na świetlicę mają prawo zbierać się przed salą lekcyjną pod nadzorem nauczycieli pełniących dyżury na piętrach.
7) Uczniowie przed lekcjami przechodzą pod opiekę nauczyciela dyżurującego, a po dzwonku opiekę przejmuje nauczyciel mający z nimi pierwszą lekcje w danym dniu.
8) Podczas trwania lekcji uczniowie nie mogą przebywać na korytarzu szkolnym.
9) Uczniowie podczas pobytu w szkole są pod stałą opieką nauczycieli.
10) Po zakończonych zajęciach klasa zobowiązana jest do pozostawienia porządku w sali lekcyjnej.
11) Uczeń ma obowiązek, na co dzień dbać o schludny, czysty i skromny wygląd, unikać nadmiernych ozdób i makijażu.
12) Podczas uroczystości szkolnych, świąt państwowych, egzaminów i konkursów zewnętrznych oraz zapowiedzianych apeli okolicznościowych każdego ucznia obowiązuje strój galowy: ciemna spódnica lub spodnie i biała bluzka lub koszula.
13) Na zajęciach sportowych uczniów obowiązuje strój ustalony przez nauczyciela wychowania fizycznego zgodny z regulaminem sali gimnastycznej.
14) Uczniów obowiązuje w szkole zmiana obuwia, wymagane są buty o jasnych nierysujących spodach .
- Obowiązki rodziców
1) Rodzice uczniów klas I-III przyprowadzają swoje dzieci przed lekcjami przedsionka szkolnego i odbierają również z tego miejsca, zaraz po zakończeniu zajęć szkolnych, chyba że dziecko korzysta ze świetlicy szkolnej.
2) Rodzice uczniów klasy I-III nie mogący osobiście odebrać dziecka ze szkoły, zobowiązani są do przekazania nauczycielowi informacji w formie pisemnej, kto w danym dniu zabierze dziecko ze szkoły. Zgłaszają tę sytuację wychowawcy klasy oraz (jeśli dziecko korzysta ze świetlicy) także nauczycielowi świetlicy. (załącznik nr 1/XII)
3) Uczniowie klasy I-III szkoły podstawowej mogą po pisemnym oświadczeniu rodziców samodzielnie wracać ze szkoły (załącznik nr 2/XII)
4) Rodzic/prawny opiekun pisemnie w wersji papierowej lub przez dziennik elektroniczny usprawiedliwia uzasadnione nieobecności w terminie 7 dni od powrotu dziecka do szkoły.
5) Za uzasadnioną nieobecność uznawane są: choroba, pobyt w szpitalu, sanatorium, wizyty lekarskie, badania specjalistyczne, wypadki, zdarzenia losowe. Decyzje, czy dana nieobecność uznać za uzasadniona, podejmuje wychowawca.
6) O dłuższej, trwającej powyżej 5 dni, przewidywanej nieobecności (np. choroba, pobyt w szpitalu, sanatorium), rodzice zobowiązani są niezwłocznie powiadomić wychowawcę lub pracownika sekretariatu szkoły – osobiście, telefonicznie lub e–mailem.
7) Jeżeli nieobecność ucznia przedłuża się, a wychowawca nie posiada żadnej wiedzy, co do powodów nieobecności, kontaktuje się on z rodzicem, a jeśli to nie jest możliwe, natychmiast uruchamia procedury dotyczące uchylania się od realizacji obowiązku szkolnego.
8) Wychowawca uwzględnia nieusprawiedliwione nieobecności przy wystawianiu oceny zachowania, zgodnie z kryteriami zapisanymi w Statucie Szkoły.
9) Zwolnienie uczniów następuje na podstawie zwolnienia od rodziców, pielęgniarki szkolnej lub własnej decyzji nauczyciela (wychowawcy) w porozumieniu z rodzicami.
10) Uczniów może zwolnić wychowawca lub dyrektor (w porozumieniu z rodzicami ucznia). Rodzic może też zwolnić dziecko przychodząc do szkoły, w tym celu musi uzupełnić Zeszyt zwolnień ucznia w sekretariacie.
11) W dni wolne od zajęć dydaktycznych (nie dotyczy sobót i niedziel) szkoła może zapewnić opiekę uczniom, na prośbę rodziców.
12) Rodzice dzieci korzystających ze świetlicy mogą składać pisemną informacje o potrzebie opieki nad jego dzieckiem w dniach wolnych nauczycielom świetlicy, pozostali uczniowie – wychowawcom klasy w terminie przynajmniej trzech dni przed dniem wolnym (załącznik nr 3/XII)
13) W tym dniu uczniowie zgłoszeni przez rodziców przebywają pod opieka wyznaczonych nauczycieli.
ZASADY OBOWIĄZUJĄCE W CZASIE PRZERW MIĘDZYLEKCYJNYCH- Uczniowie:
1) W czasie przerw zachowują się tak, by nie stwarzać zagrożenia dla innych osób (nie biegają, nie hałasują, siedząc na korytarzach nie stwarzają niebezpieczeństw potykania się osobom chodzącym ).
2) Kulturalnie i zgodnie z przeznaczeniem korzystają z łazienek.
3) Przestrzegają kultury słowa.
4) Mogą przebywać w salach tylko pod opieka nauczycieli.
5) Dbają o czystość i porządek w najbliższym otoczeniu.
6) Szanują mienie szkoły (nie niszczą sprzętów, ścian itp.) oraz dbają o cudzą własność.
7) Zgłaszają przypadki agresji i przemocy dyżurującemu nauczycielowi.
8) Wykonują polecenia nauczyciela dyżurującego.
9) Po dzwonku na lekcję uczniowie zobowiązani są ustawić się w pary przed właściwa salą lekcyjną
10) Uczniowie mogą korzystać ze stołówki, zgodnie z zasadami określonymi w Regulaminie stołówki szkolnej.
11) Stołówka szkolna wydaje posiłki w określonych w godzinach
12) Podczas przerwy obiadowej opiekę nad uczniami w stołówce szkolnej sprawuje wyznaczony nauczyciel dyżurny.
13) W czasie spożywania posiłków w stołówce szkolnej mogą przebywać tylko osoby stołujące się oraz nauczyciele pełniący dyżur.
- Nauczyciele
1) Nauczyciele w ramach obowiązków służbowych zobowiązani są do pełnienia obowiązków w czasie przerw międzylekcyjnych i przed lekcjami wg. ustalonego harmonogramu.
2) Harmonogram dyżurów ustala osoba powołana przez dyrektora szkoły w oparciu o stały plan lekcji i po każdej jego zmianie.
3) Harmonogram dyżurów znajduje się w pokoju nauczycielskim, gabinecie dyrektora oraz na tablicy ogłoszeń na korytarzu dolnym i górnym .
4) Dyżur jest integralną częścią procesu dydaktyczno-wychowawczego szkoły i wchodzi w zakres podstawowych obowiązków nauczycieli.
5) Dyżur obowiązuje wszystkich pracowników pedagogicznych szkoły.
6) Nadrzędnym celem dyżurów jest zapewnienie uczniom pełnego bezpieczeństwa przy jednoczesnym zagwarantowaniu maksimum wypoczynku po odbytych zajęciach.
7) Miejscem dyżurów są korytarze, schody sanitariaty i stołówka szkolna .
8) W szkole pełni dyżur równocześnie po 2 nauczycieli odpowiednio na pierwszym piętrze i parterze.. W pełnieniu dyżurów nauczycieli wspierają pracownicy obsługowi (woźna).
9) Dyżury obejmują wszystkie zajęcia od początku do ich zakończenia.
10) Dyżur przed pierwszą lekcją zaczyna się o godzinie 7.45 , a kończy po ostatniej lekcji w danym dniu.
11) Nauczyciel przejmujący zastępstwo za nieobecnego nauczyciela przejmuje także jego dyżury po odbytej lekcji. Jeśli nauczyciel w tym samym czasie ma swój planowy dyżur, to w jego miejsce zostaje wyznaczona osoba przez nauczyciela ustalającego zastępstwa doraźne.
załącznik 1/XII - Upoważnienie innej osoby do odbioru dziecka
plik zmodyfikowany: 23 12 2023. r. |
otwórz 20 KB |
|
załącznik 2/XII - Zgoda rodzica ucznia na jego samodzielny powrót ze szkoły
plik zmodyfikowany: 23 12 2023. r. |
otwórz 18 KB |
|
załącznik 3/XII - Informacja rodzica o potrzebie opieki nad dzieckiem w dniu wolnym
plik zmodyfikowany: 23 12 2023. r. |
otwórz 17.5 KB |
Trochę historii:
- Statut Szkoły Podstawowej w Brodłach
- Program wychowawo-profilaktyczny 2024- 2025.
- Standardy (reguły) ochrony małoletnich przed krzywdzeniem
- Regulaminy.
- Procedury zapewniające ład i bezpieczeństwo w szkole.
- Programy nauczania dla klas I -VIII.
- Podręczniki i ćwiczenia dla klas I - VIII
- Wewnątrzszkolny system doradztwa zawodowego (WSDZ)
- RODO
- Raport z ewaluacji Szkoła Podstawowa 2014/15
- Raport z ewaluacji Gimnazjum 2014/15
- Deklaracja w rodziców/ opiekunów prawnych sprawie korzystania z oddziału przedszkolnego