Procedura dotycząca uchylania się od realizacji obowiązku szkolnego
Artykuł zmodyfikowano dn. 2.10.2021 r. | autor: Administrator



I. Procedura dotycząca uchylania się od realizacji obowiązku szkolnego.

A. Procedura dotycząca uchylania się od realizacji obowiązku szkolnego.
  1. Rodzice są zobowiązani do zapewnienia regularnego uczęszczania ucznia na zajęcia szkolne.
  2. Uczniowie są zobowiązani do udziału w zajęciach edukacyjnych. Nieobecność na zajęciach uzasadniają tylko: choroba, pobyt w szpitalu, sanatorium, wizyty lekarskie, badania specjalistyczne, wypadki, zdarzenia losowe.
  3. Wychowawcy i nauczyciele uczący mają bezwzględny obowiązek sprawdzania stanu obecności uczniów na lekcjach.
  4. W przypadku częstej, powtarzającej się nieobecności ucznia na lekcjach danego przedmiotu, zainteresowany nauczyciel informuje wychowawcę klasy.
  5. Wychowawca na bieżąco analizuje frekwencje uczniów na zajęciach lekcyjnych.
  6. W przypadku stwierdzenia, że nieusprawiedliwione nieobecności przekraczają 30% obowiązkowych zajęć edukacyjnych, wychowawca wysyła, listem poleconym za potwierdzeniem odbioru, upomnienie do rodziców (Załącznik nr I/1). Kserokopie upomnienia przechowuje w teczce wychowawcy klasy.
  7. Jeśli w ciągu dwóch tygodni uczeń nie rozpocznie regularnego uczęszczania na zajęcia, wychowawca ponawia upomnienie i jednocześnie wzywa rodziców do szkoły (Załącznik nr I/1).
  8. Wychowawca razem z pedagogiem przeprowadzają rozmowę z rodzicami i jednocześnie przypominają o prawnych skutkach nie posyłania dziecka do szkoły (rodzic podpisuje się pod notatka służbową)(Załącznik nr I/2)
  9. W przypadku dalszego uchylania się ucznia od spełniania obowiązku szkolnego, gdy nieusprawiedliwione nieobecności przekraczają 50% obowiązkowych zajęć edukacyjnych, wychowawca wysyła do rodzica trzecie upomnienie, a pedagog szkolny kontaktuje się z policją, celem przeprowadzenia wywiadu środowiskowego.
  10. Niepodjęcie przez ucznia nauki we wskazanym w trzecim upomnieniu terminie powoduje wystąpienie dyrektora szkoły (na wniosek pedagoga) do organu prowadzącego o wszczęcie egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (kara grzywny wobec rodziców).
  11. Równocześnie dyrektor kieruje sprawę do Sadu Rejonowego w Chrzanowie, Wydział Rodzinny i Nieletnich, celem rozpatrzenia sytuacji rodzinnej ucznia.
  12. Z powodu nieobecności ucznia na zajęciach edukacyjnych, przekraczającej połowę czasu przeznaczonego na nie w szkolnym planie nauczania, uczeń może być nie klasyfikowany z jednego, kilku lub wszystkich przedmiotów, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia oceny klasyfikacyjnej.
B. Procedura postępowania w przypadku samowolnego opuszczenia szkoły przez ucznia.
  1. W przypadku samowolnego opuszczenia zajęć przez ucznia nauczyciel, na którego zajęciach miało to miejsce, zobowiązany jest zaznaczyć nieobecność ucznia na lekcji oraz niezwłocznie powiadomić wychowawcę, pedagoga , dyrektora lub nauczyciela sprawującego zastępstwo za nieobecnego dyrektora.
  2. Wychowawca, pedagog lub dyrektor powiadamia telefonicznie o zaistniałej sytuacji rodzica, w przypadku braku kontaktu z rodzicami, powiadamia policje.
C. Procedura postępowania w sprawie wagarów ucznia.
  1. W przypadku nieusprawiedliwionej nieobecności ucznia, wychowawca telefoniczne powiadamia rodziców ucznia o nieobecności w celu ustalenia przyczyny nieobecności.
  2. W przypadku, gdy rodzic zapomniał o usprawiedliwieniu – wychowawca na wniosek pisemny rodzica usprawiedliwia nieobecność ucznia. W przypadku, gdy rodzic nie wiedział o nieobecności ucznia – wychowawca wpisuje w dzienniku szkolnym nieobecność nieusprawiedliwioną.
  3. W przypadku zdiagnozowania wagarów ucznia wychowawca przeprowadza rozmowę z uczniem, informuje o konsekwencjach. Jeśli dany czyn będzie się powtarzał to wychowawca udziela upomnienia oraz sporządza notatkę służbową (Załącznik nr I/2)
  4. W przypadku braku informacji ze strony rodziców o nieobecności ucznia dłuższej niż tydzień wychowawca zobowiązany jest do kontaktu z rodzicami ucznia i ustalenia przyczyny nieobecności.
  5. W przypadku, gdy niemożliwe jest nawiązania telefonicznego kontaktu z rodzicami ucznia – po dwóch tygodniach nieobecności dyrektor szkoły wysyła pisemne zawiadomienia do rodziców o absencji ucznia i nie realizowaniu przez niego obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki. (załącznik nr I/1)
  6. W przypadku dalszego braku reakcji rodziców ucznia wychowawca zobowiązany jest do wszczęcia postępowania administracyjnego i administracyjna egzekucja realizacji obowiązku szkolnego przez organ prowadzący dalsze postępowanie leży w gestii organu prowadzącego


Załącznik I/1 - Upomnienie - uchylanie się od realizacji obowiązku szkolnego.
plik zmodyfikowany: 23 12 2023. r.
otwórz

25.5 KB
Załącznik I/2 - notatka szkolna dotycząca wyrządzonej szkody lub zniszczenia mienia szkoły
plik zmodyfikowany: 23 12 2023. r.
otwórz

25 KB